0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بیوگرافی استیون هاوکینگ

دسته بندی ها : بیوگرافی, موفقیت و رشد شخصی 3 اسفند 1399 sajjadshokoh67 801 مشاهده
بیوگرافی استیون هاوکینگ

بیوگرافی استیون هاوکینگ :

استیون هاوکینگ کیست؟ “اِستیوِن ویلیام هاوکینگ” در‌ ۸ ژانویه سال ۱۹۴۲ متولد شد. پدر استیون هاوکینگ زیست شناس و مادرش خانه دار بود. او به همراه خانواده اش در شمال لندن زندگی می کرد اما در آن زمان ناگهان نیروی هوایی نازی لندن را به شدت بمباران کرد، مادر استیون نیز باردار بود و برای در امان ماندن جان خود و فرزندش به آکسفورد نقل مکان کردند ‌و “استفن” در آنجا به دنیا آمد. مدتی بعد از آن خانواده ی هاوکینگ مجددا به لندن برگشتند و در سنت آلبان و شمال شهر ساکن شدند. ما در این مقاله به بخش هایی از زندگی نامه استیون ویلیام هاوکینگ می پردازیم، با ما همراه باشید.

عکس پروفسور استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ درگذشت,استیون هاوکینگ کیست؟,بیوگرافی استیون هاوکینگ,

کودکی و دوران تحصیل استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ تا ده سالگی اش در مدرسه ی دخترانه ی سنت آلبان درس خواند چون این مرکز آموزشی از بهترین مدرسه ها بود. اما بعد از ده سالگی دیگر پسرها نمی توانستند در آن مدرسه ی دخترانه درس بخوانند.

جالب است بدانید که اکثر ما استیون هاوکینگ را یک نابغه ی بالفطره می دانیم اما او در زمان مدرسه اصلا دانش آموز زرنگی نبوده و می شود گفت که از بدترین دانش آموزان کلاس بوده است و به سختی این دوره را پشت سر گذاشته است او همچنین در خرابکاری هم دستی برآتش داشت و وسایلی مثل رادیو و ساعت را باز می کرد اما هیچگاه نمی توانست آنهارا جمع کند، استیون کنجکاو و در انجام تکالیف بسیار تنبل و ضعیف بود اما معلم هایش همیشه او را انیشتن خطاب می کردند، کسی چه می داند؟ شاید به آنها الهام شده بود که استیون هاوکینگ واقعا نابغه است.

زندگی نامه استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون ویلیام هاوکینگ,زندگینامه استیون هاوکینگ,

دانشگاه و انتخاب رشته استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ تحصیلات دانشگاهی اش را در آکسفورد شروع کرد، پدر او اصرار داشت که استیون پزشکی بخواند اما استیون ریاضیات را ترجیح داد و مدتی بعد هم فیزیک را بعنوان رشته اش انتخاب کرد. نقل قولی از استاد حل تمرین استیون هاوکینگ وجود دارد که می گوید: ” قدرت ذهنی او در تسلط به مسائل مختلف علمی بی نظیر است. کافی بود تا او در روزنامه بخواند که فلان دانشمند به چه نتیجه ای رسیده است، او با بیماری سختی دست به گریبان است اما با سرنخ های کوچکش محاسبات و کشفیات را از نو انجام می داد، بدون اینکه حتی از کسی کمک بخواهد.”

استیون هاوکینگ بعد از دوره لیسانس برای ادامه تحصیل در کیهان شناسی نظری وارد دانشگاه کمبریج شد. همان وقت ها بود که علائم بیماری ALS (از کار افتادگی سلول های عصبی) در او نمایان شد. درحالی که دکترها به او گفته بودند که فقط چند ماه دیگر زنده است او در سال ۱۹۶۵ دکترایش را گرفت.

عکس پروفسور استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ درگذشت,استیون هاوکینگ کیست؟,

فعالیت های ورزشی استیون هاوکینگ

استیون وقتی که در آکسفورد اقامت و تحصیل می کرد دچار افسردگی شدیدی شد و برای مقابله با این احساس به عضویت تیم قایقرانی دانشگاه درآمد او قبل از بیماری هم اندامی نحیف و لاغر داشت و اتفاقا همین فیزیولوژی او باعث شد که جای مهمی در تیم قایقرانی برا او باشد؛ استیون هدایت کننده و کنترل فرمان قایق در تیم شد و از آنجایی که رقابت های قایقرانی در دانشگاه آکسفورد اهمیت زیادی دارد او در میان هم تیمی هایش محبوبیت زیادی پیدا کرد اما از طرفی ورزش باعث می شد که او زمانی کافی برای مطالعه نداشته باشد.

بیوگرافی استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون ویلیام هاوکینگ,

ازدواج و جدایی ها استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ در سال 1965 یعنی در همان سالی که بیمار شد و دکترایش را گرفت با جین وایلد که زبان شناسی اهل کمبریج بود ازدواج کرد و این ازدواج انگیزه ی زیادی برای مبارزه با بیماری و ادامه زندگی به او داد، وقتی که استیون ازجین خواستگاری کرد جین به او گفت که آنها در زیر ابرهسته ای مزخرفی زندگی می کنند که هر لحظه ممکن است باعث متلاشی شدن دنیایشان شود بنابراین بهتر است که از تمام لحظات باقی مانده عمرشان لذت ببرند.

زندگینامه استیون هاوکینگ,عکس پروفسور استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ درگذشت,

این اتفاقات اراده ی مصمم هاوکینگ را برای ادامه ی پروژه هایش برانگیخت زیرا چیزهایی که فهمیده بود جزء پیچیده ترین و بلندپروازانه ترین مسائلِ کیهان شناسی به شمار می رفت.

اواخر دهه 60 او برای جابه جایی مجبور به استفاده از ویلچر شد و قدرت تمام اجزاء بدنش به جز دو انگشت دست چپش را از دست داد او با این دو انگشت دکمه های رایانه ی بسیار پیشرفته ای را فشار می داد که فقط برای او ساخته بودند، این کامپیوتر بجایش حرف می زد و ارتباطش را با جهان بیرون حفظ می کرد، استیون از سال 1985 قدرت گویایی خود راهم از دست داد.

حاصل ازدواج استیون و جین سه فرزند با نام های رابرت، لوسی و تیموتی بود که در آخر ازدواج استیون و جین در سال 1995 به طلاق انجامید، پس از آن در سپتامبر 1995 استیون هاوکینگ با الین میسون پرستارش ازدواج کرد که البته این ازدواج هم سرانجامی نداشت ودر سال 2007 به جدایی و طلاق منتهی شد.

استیون هاوکینگ کیست؟,بیوگرافی استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,

نظریات استیون هاوکینگ در باب علم

استیون درکل دنیا به خاطر تحقیقاتش روی مسئله ی “گرانش کوانتمی” مشهور است او در دهه 1970 با همکاری “راجرپنروز” که او نیز فیزیکدانی برجسته بود نشان داد که سیاهچاله ها در جهان واقعیت دارند و بر اساس نظریه ی گرانش اینیشتن(نسبیت عام) قابل نوضیح هستند، همچنین این نظریه پیش بینی می کرد که سیاه چاله ها نیز از خود تابش می‌کنند و این تابش اکنون به نام “تابش هاوکینگ” معروف است.

یکی دیگر از نظریات جالب استیون هاوکینگ این بوده است که فیزیک و زیست شناسی را از جهانی مشابه هم می می دانست او معتقد بود که در هردو علم رفتار ذرات کوچک ماهیت اجسام بزرگ را تعیین می کند.

پروفسور استیون هاوکینگ در سال 1983 یکی از بزرگترین دستاورد های خودش را با کمک جیمز هارتل به ثبت رساند، این نظریه می گوید که “جهان هیچ مرزی ندارد” در راستای درک ماهیت و شکل جهان از دیدگاه مکانیک کوانتومی (مطالعه رفتار ذرات ریز) و ترکیبِ آنها با نسبیت عام (نظریه انیشتن درباره گرانش و انحنای فضا یا زمان) آنها به نتیجه ای رسیدند که در آن جهان صرفا یک موجودیت است و هیچ حد و مرزی ندارد.

استیون هاوکینگ در رابطه با این نظریه می گوید که جهان را مثل سطح زمین تصور کنید، شما هرچقدر دل تان بخواهد می توانید روی این سطح بدوید اما هیچ وقت به انتهای آن نمی رسید. فضا برعکس زمینِ دو بعدی، چهار بعد دارد. فضا-زمان را مثل خطوط عرض جغرافیا تصور کنید. اگر از قطب شمال به سمت جنوب بروید هرچقدر فاصله اتان از قطب شمال بیشتر شود فاصله ی این خطوط هم از هم بیشتر خواهد شدتا شما از استوا بگذرید و به سمت قطب جنوب بروید. با این حساب جهان در فضا و زمان محدود می شود و در نهایت بازهم به ساختار اولیه اش باز می گردد هرچند که این اتفاق دست کم تا 20 میلیارد سال دیگر رخ نمی دهد.

استیون هاوکینگ درگذشت,استیون هاوکینگ کیست؟,بیوگرافی استیون هاوکینگ,

بنظر شما این مفهوم به معنی بازگشتن زمان به قبل است؟

سالها قبل انیشتین ثابت کرد که فضا و زمان در برابر یکدیگر عاملانی نسبی هستند و فیزیکدانان آن را با فضا و زمان نشان دادند.ریاضیات نشان می دهد که جهان درحال انبساط است، بنابراین زمان هم از گسترش جهان تبعیت می کند.

فعالیت های هنری استیون هاوکینگ

کمی دور از ذهن است که شخصی مثل استیون هاوکینگ به نوشتن برای کودکان روی بیاورد، ظاهرا او توجه ویژه ای به یادگیری فیزیک در نسل های آینده داشته است.

سال 2007 استیون به همراه دخترش لوسی کتاب “راز کلیدی جورج” را برای کودکان منتشر کردند. این کتاب روایت نوجوانی به نام جورج است که پدر و مادرش با تکنولوژی مخالف اند اما جورج با همسایه شان که یک فیزیک دان است دوست می شود و همراه با هم یک پورتال ارتباطی با دنیاهای دیگر
می سازند، مانور اصلی این کتاب بر آشنایی با سیاه چاله ها و منشاء حیات است. سال 2009 نیز کتاب دوم از سه گانه ی ماجراهای جورج به نام “گنجینه ی کیهانی” منتشر شد.

زندگی نامه استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون ویلیام هاوکینگ,زندگینامه استیون هاوکینگ,

نظریات استیون هاوکینگ در رابطه با موجودات فرازمینی

اظهارات پرفسور استیون هاوکینگ در رابطه با امکان وجود موجودات غیر فضایی برای اکثر مردم جالب است، سال 2008 در جشنی که برای پنجاه سالگی ناسا گرفته بودند استیون هاوکینگ در بخشی از سخنرانی خود گفت: امکان وجود انواعی از حیات بدوی در فضا وجود دارد اگر چه حیات هوشمند نادر است و بعد با کمی چاشنی طنز گفت:

بعضی ها معتقدند ممکن است روی زمین حیات هوشمند به وجود بیاید. وی افزود: ما باید دربرخورد با بیگانه ها بسیار محتاط باشیم زیر احتمالا حیات آنها مبنی بر DNA نیست و ما نمی توانیم در برابر بیماری های آنها مقاومتی کنیم.

عکس پروفسور استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ درگذشت,استیون هاوکینگ کیست؟,

تجربیات علمی استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ در سال 2007 تقریبا 65 ساله بود و در یک پروژه ی جاذبه که متعلق به یک شرکت بود آنها را همراهی کرد و بعد از 40 سال توانست از ویلچرش فاصله بگیرد او حتی توانست حرکات ژیمناستیک انجام دهد. هواپیمای شرکت “جاذبه صفر” استیون هاوکینگ را تا ارتفاع زیادی بالا برد و سپس به سمت زمین سقوط کرد آن ها اینکار را چندبار انجام دادند و هربار به مدت 25 ثانیه استیون بی وزنی را تجربه کرد. رییس این شرکت ” ریچارد برنسون” یک صندلی رایگان در فضاپیمای ویرجین گلکسی به او هدیه داده است.

اما هنگامی که از استیون هاوکینگ پرسیدند چرا با وجود خطرناک بودن، این تجربه را قبول کرد است، او دلیل کار خود را حمایت از سفرهای فضایی اعلام کرد و گفت با توجه به گرم شدن زمین و احتمال جنگ هسته ای و محدود بودن منابع در آینده، انسان باید به فکر مهاجرت به فضا باشد. او امیدوار است که اکتشافات و گردشگری فضایی خصوصی توسعه پیدا کند و انسان به دیگر سیارات سفر کرده و از منابع آن ها برای زنده ماندن استفاده کند البته اگر تا آن زمان بتواند زنده بماند.

وقتی که از استیون هاوکینگ پرسیدند چرا ریسک شرکت کردن آزمایشی خطرناک را پذیرفت، او اعلام کرد که از سفرهای فضایی حمایت می کند و گفت که با توجه به گرم شدن زمین و احتمال جنگهاب هسته ای و محدود شدن منابع در آینده انسان‌ها باید کم کم به فکر مهاجرت به فضا باشند، او امیدوار بود که انسان راهی برای سفر به سیارات دیگر پیدا کند و از آنجا برای زنده ماندن استفاده کند.

بیوگرافی استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون ویلیام هاوکینگ,

نظریات استیون هاوکینگ درباره خدا

استیون خود را یک بی خدا می دانست و علاوه بر رد وجود خدا داستان های زندگی پس مرگ را هم کودکانه می دانست. او عقیده داشت انسانی که به علم دست یابد می تواند هر آن ذهن خدا را بخواند، البته اگر خدایی وجود داشته باشد.

استیون هاوکینگ درگذشت

استیون هاوکینگ صبح چهاردهم مارس ۲۰۱۸ (۲۳ اسفند ۱۳۹۶) در ۷۶ سالگی در منزلش که واقع در کمبریج بود درگذشت. خاکستر او در کلیسای وستمینستر لندن و در نزدیکی آرامگاه آیزاک نیوتن و چارلز داروین به خاک سپرده شد.

منبع: بست فارسی

sajjadshokoh67

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  لینک کوتاه :
  کمک میخواهید؟با واتساپ با ما در ارتباط باشید.
  0